Co warto wiedzieć o pracy freelancera?

Praca freelancera bardzo często jest przedstawiana jako niemal doskonały sposób na zarabianie pieniędzy. Brak szefa, praktycznie nieograniczone możliwości jeżeli chodzi o zdobywanie zleceń, pracowanie w wybranych przez siebie godzinach, wysokie zarobki, i tak dalej.

Czy jednak rzeczywiście zawód, jaki wykonuje freelancer jest przysłowiową drogą usłaną różami? I czy naprawdę każdy może zostać odnoszącym sukcesy copywriterem pracującym na własnych zasadach? Przyjrzyjmy się tej sprawie nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania.

Co warto wiedzieć o pracy freelancera?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że wbrew dość często spotykanej opinii freelancing wcale nie jest zawodem całkowicie „wolnym”. Sposób pracy freelancera może być ograniczany i determinowany przez cały szereg rozmaitych możliwości.

Zacznijmy od godzin pracy. Czy to prawda, że freelance może pracować kiedy chce? Teoretycznie tak to wygląda. W praktyce jednak freelancerzy pracujący na przykład za pośrednictwem największych portali muszą liczyć się z tym, że zlecenia są wystawiane raczej w ciągu dnia oraz przeważnie w dni robocze. O drugiej lub trzeciej w nocy do realizacji pozostają co najwyżej najgorzej płatne teksty.

Podobnie wygląda sytuacja jeżeli chodzi na przykład o swobodę zdobywania zleceń. Do wyboru mamy dwie opcje: pracę całkowicie na własny rachunek lub też pisanie tekstów za pośrednictwem portali dla freelancerów. W tym pierwszym wypadku musimy liczyć się między innymi z tym, że w sytuacji, kiedy na przykład zleceniodawca będzie ociągał się z wypłacaniem nam wynagrodzenia lub zaistnieją innego rodzaju przeszkody, będziemy zdani tylko i wyłącznie na siebie. Z kolei korzystanie z usług portali dla freelancerów oznacza wyraźnie mniejsze zyski, niż praca całkowicie na własny rachunek(przynajmniej teoretycznie, tj. jeżeli bierzemy pod uwagę tylko i wyłącznie wysokość stawek za poszczególne typu tekstów).

Kolejną ważną kwestią są kompetencje, jaki musi posiadać freelance. Oczywiście, nie mamy tutaj do czynienia z takimi wymaganiami odnośnie kompetencji, jak ma to miejsce w przypadku „normalnych” zawodów. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że freelancerem może zostać każdy. Jeżeli zechcemy pracować za pośrednictwem specjalistycznych portali dla freelancerów, będziemy musieli przejść początkową weryfikację naszych umiejętności lub też nawet przejść cały szereg kolejnych progów weryfikacji(zależy to od sposobu działania konkretnego portalu).

Jeżeli zaś będziemy chcieli zdobywać zlecenia samodzielnie, potrzebne nam będzie portfolio.

To jednak bynajmniej jeszcze nie wszystko. Copwriter-freelancer oprócz tego musi również po prostu potrafić pisać. W przypadku najprostszych tekstów, czyli tak zwanych „precli”, nie jest to aż tak ważne: tego rodzaju artykuły muszą jedynie być poprawne pod względem gramatycznym oraz posiadać jakąś minimalną wartość merotyczną. Z drugiej jednak strony, aby zarabiać na pisaniu „precli” trzeba pisać naprawdę szybko, tj. w tempie co najmniej 1 tys znaków ze spacjami na 3-4 minuty. Jeżeli zaś będziemy chcieli realizować bardziej ambitne zlecenia, umiejętność formułowania ciekawych, wartościowych i przykuwających uwagę czytelnika tekstów będzie już naprawdę nieodzowna.

Sprawdź także

2 thoughts on “Co warto wiedzieć o pracy freelancera?

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *