Czym kierować się przy wyborze mieszkania?

Obecnie rynek nieruchomości w większych miastach takich jak Kraków czy Warszawa pęka w szwach od nowych inwestycji mieszkaniowych. Nie da się nie zauważyć, że tereny wcześniej uważane za podmiejskie teraz stają się częścią aglomeracji i są budowane na nich nowe osiedla. Przy tym całym naporze nie możemy zapomnieć o fakcie, iż regularnie sprzedawane mieszkania są także w starym budownictwie. Niewątpliwie obecna sytuacja na rynku nieruchomości stanowi gratkę dla pośredników, jednakże dla kupujących to przede wszystkim dylemat, na które mieszkanie będące naszym, własnym kątem się zdecydować.

Cena kontra lokalizacja

Z raportów statystycznych wynika, że najczęstszym kryterium, którym kierujemy się przy zakupie mieszkania jest cena. W Warszawie cena za metr kwadratowy w 2019 roku zbliżyła się już do prawie 10 tysięcy złotych, gdzie w 2018 roku wynosiła zaledwie około 8,5 tysiąca. Pieniądz napędza rynek nieruchomości, stąd rozwiązanie zagadki, dlaczego budujemy w coraz bardziej odległych zakątkach oddalonych od bardzo często pożądanego centrum. Przyszli właściciele wolą oszczędzić do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych w zamian za gorszą lokalizację swojego mieszkania.

Jednakże to właśnie o lokalizacji nie możemy w tym wszystkim zapominać. Kupując mieszkanie należy pamiętać o tym, że nie należy się kierować rozwiązaniem doraźnym, a myśleć perspektywicznie. Przede wszystkim młode małżeństwa powinny pamiętać, iż im lepsza lokalizacja tym bardziej rozwinięta infrastruktura. Dobre połączenia komunikacyjne przydadzą się dorosłym po wspólnym wypadzie w miasto, a taksówka zawiedzie, ale także ich pociechom w przyszłości. Te z kolei będą miały ułatwiony dojazd do szkoły, na zajęcia dodatkowe czy do znajomych. Co więcej, lepsza infrastruktura spowoduje, że dzieci będą wracały do domu szybciej.

Rodzaj zabudowy

W tym przypadku także musimy się zdecydować, w czym wolelibyśmy mieszkać. Jeśli wybierzemy starą i klimatyczną kamienicę, musimy liczyć się z tym, że część naszych sąsiadów będą stanowiły mieszkania przekształcone na lokale usługowe, np. kancelarie prawne czy oddziały fundacji. Skutkuje to przewijaniem się ogromnej ilości nieznajomych nam osób, a co za tym idzie, poziom bezpieczeństwa maleje. Kolejnym rodzajem budownictwa są nowe apartamentowce lub spotykane często w wielkich miastach, bloki z wielkiej płyty. W tym przypadku również ważnym apsektem staje się kwesta bezpieczeństwa, ponieważ o ile nowe osiedla są zawsze tymi strzeżonymi to stare blokowiska niekoniecznie. Tutaj wkrada się również wcześniej wspomniana infrastruktura, którą doskonale widać na przykładzie warszawskich Bielan i Woli. Na Bielanach spotkamy się w większości z blokami z wielkiej płyty i starymi kamienicami, jednak o wiele lepiej rozwiniętą komunikacją miejską, natomiast Wola opatrzona jest w ogrom nowych osiedli, do których dojeżdża maksymalnie jeden tramwaj i dwa autobusy.

Wybór mieszkania nie należy do najłatwiejszych. Kupno mieszkania nie stanowi rozwiązania na chwilę, a na bardzo długie lata. Kiedy do gry wchodzą takie czynniki jak cena, lokalizacja czy rodzaj zabudowy i wiążące się z nimi inne aspekty, reszta schodzi na drugi plan. Wielkość mieszkania, pomieszczenia przynależne czy możliwość wykupienia miejsc parkingowych schodzą na drugi plan, ponieważ to zawsze można dopracować i uzgodnić z deweloperem.

Więcej informacji

Na stronie https://pozyczpodzastaw.pl/ znajdziesz informacje o pożyczkach pod zastaw nieruchomości dowolnego rodzaju – sprawdź!

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *