Freelancing coraz popularniejszy w Polsce

W kraju nad Wisłą nazywani są często wolnymi strzelcami. Świat zna ich jako freelancerów. Ludzi, którzy pracują na własny rachunek, cenią klientów, ale nie przywiązują się do żadnego pracodawcy. Choć w Polsce freelancing rozwija się powoli, to jednak na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco zyskał na znaczeniu. Taką formę zatrudnienia wybierają przede wszystkim przedstawiciele młodego pokolenia. Z każdym kolejnym rocznikiem wchodzącym na rynek pracy freelancerów przybywa. Polacy gonią pod tym względem Europę Zachodnią, a zwłaszcza Stany Zjednoczone. Za oceanem tak zwane freelance jobs są znane i stanowią bardzo popularny sposób zarabiania. A nawet budowania satysfakcjonującej kariery.

Freelancing oczami pracownika

Freelancing to wolność samostanowienia o swojej karierze. Takiemu twierdzeniu przytaknie niemal każdy wolny strzelec. Jednocześnie osoby pracujące w ten sposób przestrzegają, by nie rzucać się w świat wolnych strzelców bez zastanowienia. Przede wszystkim nie sprzyja on ludziom bez doświadczenia branżowego. Owszem, są i tacy, którzy nigdy na etacie nie pracowali, a swoją pozycję zawodową od początku budowali jako wolni strzelcy. Należą oni jednak do mniejszości i często naprawdę pasjonują się tym, co robią. Pomaga im to w nadrabianiu zaległości i stawaniu się coraz lepszym w danym fachu. Pozostałym radzi się najpierw poznać branżę, zdobyć trochę zawodowych szlifów, a dopiero potem ewentualnie myśleć o byciu freelancerem. Warto też pamiętać freelance nie jest dla każdego. Nawet najlepsi fachowcy w danej branży mogą ponieść klęskę jako wolni strzelcy, zwłaszcza jeżeli nie posiadają pewnych umiejętności miękkich. Należą do nich chociażby samodzielność, komunikatywność, dobre zarządzanie czasem czy wytrwałość w działaniu.

Pracodawcy cenią wolnych strzelców

I zatrudniają ich przede wszystkim wtedy, kiedy liczą na skorzystanie z unikatowych umiejętności. Kompetencji, których pracownicy zatrudnieni na etacie nie posiadają. Najczęściej freelancing brany jest pod uwagę przy jednorazowych zleceniach, które jednak czasami przeradzają się w regularną współpracę. Przedsiębiorcy doceniają usługi w ramach freelance także z uwagi na sprawność ich wykonywania. Jeżeli wszyscy członkowie prowadzonego zespołu są aktualnie zajęci, a termin realizacji zlecenia zbliża się nieubłaganie, wówczas zatrudnienie wolnego strzelca jest racjonalnym krokiem. Z perspektywy firmy korzystanie z pomocy freelancerów często opłaci się bardziej niż tworzenie kolejnego etatu. Nie chodzi tu nawet o konieczność ponoszenia kosztów składek za pracowników, ale chociażby wypłacanie stałych dochodów osobie, która ma na co dzień niewiele obowiązków. Patrząc w ten sposób, freelancing może okazać się jednym z fundamentów rozwoju firmy. A co za tym idzie sposobem umacniania gospodarki. Zwłaszcza że coraz liczniejsze grono wolnych strzelców zakłada własną działalność gospodarczą, odprowadza podatki oraz płaci ubezpieczenie socjalne. Stają się tym samym samodzielnymi przedsiębiorcami, którzy świadczą usługi na rzecz innych podmiotów rynkowych.

Sprawdź także

One thought on “Freelancing coraz popularniejszy w Polsce

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *