Jak rozwiązywać nieporozumienia w ralacjach damsko-męskich?

Konflikt jest to sytuacja napięcia, nieporozumienia pomiędzy przynajmniej dwójką osób. Może on być spowodowany różnicą wartości, postaw, celów, interesów, potrzeb każdej ze stron. Konflikty w związku są nieuniknione. Znasz pary które twierdzą, że nigdy się nie kłócą i we wszystkim są zgodne?

Jeżeli tak, pamiętaj o dwóch rzeczach: albo kłamią i zatajają swoje nieporozumienia, albo po prostu celowo unikają takich sytuacji, by czuć się bezpiecznie. Należy zwrócić uwagę na to, że sytuacje konfliktowe są jak najbardziej naturalne w życiu człowieka i trzeba traktować je jako niezbędny w pewnym sensie element życia, mimo że nie bywają one przyjemne. Co dobrego może wyniknąć z konfliktu? Otóż, dzięki temu możemy kształtować swoje poglądy czy zdobyć wiedzę o sobie oraz o partnerze.

Przy tym mamy także szansę uczyć się siebie nawzajem i ze zrozumieniem, ale także asertywnością odpowiadać na potrzeby drugiej strony. Wszystko to możliwe jest jednak pod jednym warunkiem, a mianowicie wtedy, gdy dany konflikt zostanie prawidłowo rozwiązany. Jak to zrobić? Jak rozmawiać, by załagodzić sytuację, zamiast ją pogarszać? Jak sprawić, by obie osoby w związku były zadowolone? Odpowiedź na te pytania znajdziesz poniżej.

Ostudź emocje

Najczęściej popełnianym błędem wśród par są natychmiastowe reakcje na to, że coś nam się nie podoba. Innymi słowy chodzi o próby rozwiązania nieporozumienia natychmiast po tym, jak się ono pojawi. Wiadomo, że nie ma co zwlekać i odkładanie rozmowy na później nie jest dobrym wyborem, jednak chodzi tutaj o coś innego. Chodzi o emocje. W momencie maksymalnego poziomu naszej frustracji, irytacji, złości, rozczarowania nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć. Stan ten na szczęście nie trwa długo, dlatego gdy partner doprowadzi nas do niego, nie reagujmy od razu, w tej samej chwili.

Dajmy sobie moment na opanowanie emocji, na ich ostudzenie, po to by za jakieś dziesięć lub piętnaście minut móc podjąć rozmowę z drugą osobą opartą na racjonalnych, przemyślanych argumentach. Ta technika jest banalna, ale niezwykle skuteczna. Skutecznie ostudzić emocje pozwoli nam np. wyjście do innego pomieszczenia, zrobienie kilku głębszych wdechów i wydechów, policzenie w myślach do trzydziestu bądź wypicie szklanki wody.

Używaj komunikatów typu „ja” a nie typu „ty”

Kolejny bardzo częsty błąd to skupianie się w rozmowie na partnerze i na jego zachowaniach czy słowach, zamiast ukierunkowanie swoich komunikatów na to, co w danej sytuacji czujemy. Nie wyrzucaj partnerowi, jaki to on nie jest, co robi źle lub czego nie robi. Mów raczej o tym, że przykro ci, gdy zachowuje się w ten sposób albo że martwisz się, kiedy dzieją się pewne rzeczy z jego strony. Zakomunikuj mu w spokojny i opanowany sposób, kiedy odczuwasz rozczarowanie albo smutek. Daj mu znać, co jest dla ciebie ważne, na czym ci zależy, czego pragniesz i oczekujesz. Jeżeli będziesz go obrażać, oceniać i pewne rzeczy zarzucać mu bez uargumentowania czy wyjaśnienia swoich uczuć z tym związanych, rozwiązanie problemu będzie praktycznie niemożliwe, bo oboje będziecie sfrustrowani. Postaw na zdrową, asertywną komunikację związaną z tym, co czujesz, a sukces rozwiązania konfliktu będzie należał do ciebie.

Więcej informacji

Odwiedź blog o uwodzeniu – https://www.uwodzenie.org/ – jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *