Prezentacje na komputerach Apple

Asortyment aplikacji przeznaczonych na komputery Apple od wielu lat skutecznie zastępuje, lub nawet przewyższa możliwościami, swoje Windowsowe odpowiedniki. Ekwiwalentem PowerPointa jest tu program Keynote. System Mac doskonale gospodaruje swoimi zasobami, co niesamowicie uskutecznia korzystanie z Keynote’a, a tym samym tworzenie prezentacji.

Zaczynamy! Motywy w Keynote

Motywy to gotowe zestawy, dostępne ,,od zaraz”. Wystarczy wybrać interesujący nas motyw, a dalsze kroki polegały będą na zastępowaniu treści motywu naszymi własnymi – motywy pozwalają dostrzec potencjał drzemiący w aplikacji Keynote, a także mogą podsunąć nam kilka naprawdę niezłych pomysłów.

Dodawanie własnej treści

Nie samymi gotowymi motywami twórca prezentacji żyje! Kierowani tą myślą pójdźmy o krok dalej, tym razem skupiając się na dodawaniu czegoś od siebie. Podstawą każdego pokazu slajdów są… slajdy (eureka!). Chcąc więc dołożyć slajd, klikamy w ikonkę plusa, znajdującą się na pasku narzędzi. W celu dodania obrazka, możemy postąpić na kilka różnych sposobów. Pierwszym z nich jest kliknięcie w ikonę obrazka, znajdującą się w prawym dolnym rogu obrazka domyślnie wyświetlanego na slajdzie. Po wybraniu interesującego nas pliku, zastąpi on obrazek zastępczy, a nasze oczy cieszyć będzie nasza własna ilustracja. Możemy też po prostu przeciągnąć obrazek z Maca, bądź lokalizacji internetowej. Aby dodać tekst, klikamy dwukrotnie w tekst zastępczy, po czym wpisujemy nasz własny.

Odtwarzanie naszej prezentacji multimedialnej

Odtwarzanie pokazu slajdów jest proste. Wystarczy kliknąć w ikonę ,,Odtwórz”, znajdującą się na pasku narzędzi. Zostaniemy przeniesieni wtedy do trybu pokazu slajdów, które zmieniamy za pomocą strzałek. Możemy także wcisnąć klawisz z dowolną liczbą, aby przejść właśnie pod slajd z tymże numerem. Odtwarzanie prezentacji przerywamy za pomocą klawisza ESC. Posiadając komputer MacBook wyposażony w pasek Touch Bar, otrzymujemy znacznie więcej możliwości, jak chociażby przełączanie między zegarem a licznikiem czasu.

Inne ciekawe funkcje Apple Keynote

Projektując prezentacje multimedialne przeznaczone do miejsc publicznych, takich jak wystawy sklepowe, warto pomyśleć o haśle wymaganym do opuszczenia prezentacji. Hasło ustawiamy, wchodząc przez menu Keynote (lewy górny róg ekranu) do polecenia Preferencje, następnie klikamy na ,,Pokaz slajdów” w górnej części okna preferencji, by w końcu zaznaczyć w polu wyboru opcję ,,Wymagaj hasła do kończenia pokazów”. Hasło można także wprowadzić podczas uruchamiania prezentacji, by zapobiec dostępowi niepowołanych osób.

Alternatywy dla Keynote?

Jak widzimy, narzędzie oferowane przez Apple posiada ogrom funkcji, często niedostępnych w produktach oferowanych przez konkurencyjne firmy. Jeżeli jednak Keynote nie przypadło nam do gustu, wciąż możemy pozostać przy… PowerPoincie. Wersja na Maka w niczym nie ustępuje tej na komputery z systemem Windows. Jako popularna alternatywa dla dwóch wspomnianych programów bardzo często wymieniana jest aplikacja Google Slides. Posiada ona podobne możliwości, oferując w zamian brak konieczności instalacji. Po prostu wystarczy się zalogować na stronie Google i… tworzyć.

Sprawdź także

One thought on “Prezentacje na komputerach Apple

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *