Wady i zalety pożyczek pod zastaw nieruchomości

Sektor obejmujący pożyczki pozabankowe w Polsce rozwija się bardzo szybko. Poza chwilówkami pożyczamy za pośrednictwem internetu na miesiąc czasu można znaleźć również pożyczki długoterminowe do spłacenia w ratach, albo też pożyczki pod zastaw nieruchomości.

Te ostatnie zyskują coraz bardziej na popularności, niemniej narosło wokół nich dużo mitów, które mogą wpłynąć niezbyt korzystnie na osąd osoby zastanawiającej się nad wzięciem takiego typu pożyczki. Zatem jakie mają wady i zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości ?

Łatwa dostępność i szybkie podpisanie umowy

Z jednej strony są to z pewnością ogromne zalety jaką ma pożyczka pod zastaw nieruchomości, niemniej jednak z uwagi właśnie na łatwość wzięcia i dostępność tego typu pożyczek umowę można podpisać bez uprzedniego zastanowienia się, czy chociażby bez sprawdzenia ofert firm konkurencyjnych, które mogą być korzystniejsze. Żeby móc otrzymać pożyczkę pod zastaw nierzadko wystarczy tylko złożenie wniosku przez Internet i jeżeli firma pożyczkowa oceni nasz wniosek pozytywnie to kolejną czynnością będzie tylko przesłanie maila z informacją o nieruchomości i jej zdjęć. Na tej podstawie pożyczkodawca dokonuje wstępnej wyceny nieruchomości, która służyć ma do oceny ile pożyczkobiorcy będzie można pożyczyć.

Niska zdolność kredytowa nie stanowi problemu

Wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę jest wyznacznikiem do tego, ile pod zastaw będzie można pożyczyć. Mniej istotne jest w tym wypadku zaświadczenie o osiąganych dochodach, niemniej należy je posiadać, aby móc udowodnić, że posiadamy stałe dochody, a co za tym idzie będziemy mogli spłacać raty zaciągniętej pożyczki. Jednakże to nie tylko na podstawie zaświadczenia, albo też składanego samodzielnie oświadczenia dokonywana jest ocena zdolności kredytowej. Wartość nieruchomości jest tutaj znacznie bardziej istotna. Szacuje się, że możliwe jest pożyczenie kwoty równej nawet 50% wartości nieruchomości, albo kilkadziesiąt tysięcy złotych. Niestety w przypadku pożyczek bankowych, z niskimi dochodami nie byłoby to możliwe.

Raty w wysokości możliwej do spłaty

W ramach podpisanej umowy ustalany jest również czas spłaty i co za tym idzie wysokość pojedynczej raty. Parabank ma możliwość obliczenia optymalnego harmonogramu spłaty zadłużenia, niemniej klient ma także możliwość negocjacji okresu spłaty, czy też wysokości miesięcznych rat. Ponadto w części firm pożyczkowych możliwe jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia chociażby na wypadek utraty pracy. Możemy spotkać się także z opcją okresowego zawieszenia spłaty rat, albo renegocjowania umowy na jeszcze niższe miesięczne raty, jednakże płatne przez dłuższy okres czasu.

Główna wada

Pomimo tego, że oprocentowanie pożyczek pod zastaw nieruchomości jest kilkukrotnie niższe, aniżeli pożyczek gotówkowych to wcale nie znaczy to, że zaciągnięta pożyczka będzie tańsza, bowiem w przypadku takiej pożyczki dochodzi szereg dodatkowych kosztów. Do takich opłat można zaliczyć chociażby wycenę nieruchomości przez rzeczoznawcę, która spada na pożyczkobiorcę. Ponadto dodatkowym kosztem będzie wpis notarialny do Księgi Wieczystej i podatek od tychże usług.

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *