Wpływ kreatywności na nasze codzienne życie

Kreatywność to jeden z fundamentalnych czynników wspierających rozwój, powstanie nowych tworów i idei. U niektórych jest niezwykle rozwinięta od początku niektórzy jednak muszą pracować nad jej rozwojem. Jest to jednak sfera o rozwój której dbać należy gdyż kreatywność może znacznie urozmaicić życie, pomóc w radzeniu sobie z problemami jak i przyczynić się do zwiększenia satysfakcji z egzystencji.

Kreatywność objawia się u każdego na swój sposób. Niektórzy mają wrodzoną zdolność do tworzenia wciągających tekstów inni zaś z „niczego” potrafią stworzyć coś pięknego jeszcze inni dzięki swojej kreatywności potrafią zainicjować powstanie czegoś kompletnie innowacyjnego, idei, nurtu w sztuce, projektu sprzętu elektronicznego na który nie wpadł nikt wcześniej.

Badania naukowe potwierdzają, że osoby z wysoce rozwinięta kreatywnością mają większe szanse na szczęśliwe, satysfakcjonujące życie. Nie warto jednak rozpaczać gdy nie jest ona rozwinięta tak jakbyśmy tego chcieli. Istnieje wiele sposobów za pomocą których można ją pobudzić, ją i cały swój potencjał.

Najciekawszym sposobem na pobudzenie swojej kreatywności, który od zawsze był bardzo popularny jest wykonywanie przedmiotów DIY (z ang. do it yourself). Są to przedmioty codziennego użytku, ozdoby lub inne wykonane własnoręcznie. W przeciągu ostatnich lat znacznie zyskały na popularności między innymi dzięki wielu filmikach na social media pokazujących jak je wykonać.

Więcej informacji

kule i jajka ze styropianu

Na pozór błahe  zajęcie niesie wiele korzyści. Wykonując przedmioty np. codziennego użytku nie tylko dbamy o rozwój kreatywności, ale także o budżet domowy. Zrobienie czegoś własnoręcznie zazwyczaj kosztuje mniej niż kupienie gotowego produktu. Produkt zrobiony własnoręcznie ma również większą wartość sentymentalną  pozwala także uwierzyć na nowo w swoje zdolności, ponieważ w obecnych czasach co raz częściej zniechęcenie bierze górę nad obranym wcześniej celem. Jest to więc także ćwiczenie silnej woli, systematyczności i cierpliwości. Dla wielu osób zajęcia tego typu stanowią formę terapii. W pędzącym nieustannie świecie trudno jest znaleźć chwilę dla siebie. Negatywne emocje często przejmują kontrole nad zachowaniem.

Wykonując przedmioty DIY można przekierować te emocje i przekuć je w coś pozytywnego równocześnie dbając o swoje dobro psychiczne. DIY to nie konieczność, ale sposób na relaks, pożytecznie spędzony czas samemu lub w towarzystwie. Jest to idealna okazja do zabawy z dziećmi i zadbanie o ich rozwój  nie tylko kreatywności, ale ogólny. Nie jest to jednak zajęcie tylko dla dzieci. Osoby w każdym przedziale wiekowym znajdą korzyści w tym zajęciu. Można to połączyć z czasem spędzanym zarówno w gronie rodzinnym jak i przyjaciółmi czy partnerem.

Wiedząc jak duży wpływ ma sama kreatywność na życie codzienne każdego z nas warto jest w nią zainwestować i poczynić kroki ku jej rozwojowi. Niewielkie czynności jak na przykład wspomniane wcześniej DIY przynoszą niesamowite rezultaty. Wiedząc jak bardzo może się to przyczynić do osobistego rozwoju warto jest dać szanse tym na pozór prozaicznym zajęciom.

Sprawdź także

One thought on “Wpływ kreatywności na nasze codzienne życie

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *