Wszystko co musisz wiedzieć o obuwiu i odzieży roboczej

W wielu zawodach, odpowiednia odzież robocza jest niezbędna. To dzięki niej możliwe jest zachowanie zasad BHP oraz profesjonalne wykonywanie swojej pracy. Obuwie i odzież robocza sprawiają, że wykonywana przez nas praca jest bezpieczna, a także o wiele przyjemniejsza i bardziej efektywna.

Dlaczego odzież robocza jest tak ważna?

Wielu z nas czasem zastanawiało się po co to wszystko. Po co w niektórych zawodach obowiązkowa jest odzież robocza. Nie mamy tutaj na myśli zawodów o podwyższonym ryzyku wykonywania pracy, typu pracownik na budowie, nie mówiąc już o sytuacji kiedy jeszcze pracuje na wysokościach. W zawodzie tego typu specjalistyczne obuwie i odzież są niezbędne, Jednak jest mnóstwo zawodów, których wykonywanie, z pozoru nie jest tak niebezpieczne, a mimo to odzież robocza jest niezbędna.

Przed czym uchroni nas obuwie i odzież robocza?

Przede wszystkim należy pamiętać, że każdy zawód niesie za sobą ryzyko wypadku. Coś ciężkiego może spaść komuś na głowę, ostra część któregoś z przedmiotów może zahaczyć o czyjeś ciało. To tylko niektóre z niebezpiecznych sytuacji które mogą się przytrafić w pracy. Obuwie robocze zawsze ma wzmacniane noski, których zwykłe buty noszone przez nas na co dzień zazwyczaj nie mają. Chronią nas one przed zmiażdżeniem palców u stóp gdy coś ciężkiego upadnie na stopę. Jest to szczególnie ważne, gdy mamy do czynienia z ciężkimi zawodami fizycznymi.

Nie można również zapomnieć, że obuwie robocze jest wykonane z bardzo twardego materiału, o wiele bardziej bezpiecznego od zwykłych butów. Odzież robocza, podobnie jak obuwie, również jest wzmacniana. Jest wykonana z trwałego i odpornego na nieodpowiednie traktowanie materiału. Nosząc ją, możemy być pewni, że ochroni ona nas przed ewentualnymi skaleczeniami, przecięciami no i oczywiście uderzeniami, na które możemy się natknąć w pracy.

A co gdyby nosić zwykłe ubrania?

Odpowiadając na to pytanie, można by zaprzeczyć cały powyższy akapit. Mimo, że są to suche ostrzeżenia i prawdopodobnie przez większość czasu spędzonego w pracy nic się nie stanie, za tym setnym, czy dwusetnym razem, może się wydarzyć nieszczęśliwy wypadek. Zwykła odzież noszona na co dzień, nie uchroni nas nawet przed upadkiem cięższej deski i muśnięciem nas w biodro czy, co gorsza, upadkiem tej deski na stopę.

Ile to wszystko kosztuje?

Jest to ważne głównie dla pracodawców, jednak osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze również mogą być zmuszone, bądź po prostu mogą chcieć zakupić obuwie i odzież roboczą. Niestety ceny, potrafią przyprawić wiele osób o ból głowy.

Dlaczego ubranie robocze jest tak drogie?

Ubranie robocze, zarówno odzież jak i obuwie, są wykonane z dobrych jakościowo materiałów. Tak jak wspominaliśmy wyżej, ubranie tego typu musi spełniać wszelkie normy BHP oraz musi być trwałe i niezawodne. Tego typu cechy zapewniają dobre materiały z których odzież i obuwie robocze są wykonane oraz sama staranność ich wykonania. A takowe rzeczy nie należą do najtańszych. Na szczęście, możemy mieć pewność, że nie będzie to rzecz którą trzeba regularnie wymieniać, bowiem jest to inwestycja na dłuższy okres czasu. Materiały dobrej jakości, użyte w produkcji zapewniają ponad przeciętną trwałość i odporność na ciężkie warunki, w których ubranie robocze jest wykorzystywane.

A nie ma tańszego sposobu na bezpieczną pracę?

Tego typu pytanie jest nierozsądne. Oczywiście możemy zakupić ubranie robocze kilka razy tańsze od ubrania spełniającego wszystkie normy BHP, jednak jest to oszczędzanie na własnym zdrowiu, a nawet życiu. Nie zaleca się tego typu postępowania, a jeśli ktoś za wszelką cenę chce zaoszczędzić, to nie warto jest szukać produktów z najniższej półki i dokładnie poczytać opinie osób, które przetestowały ten produkt. Jeśli wypada on w ich słowach raczej dobrze, możemy rozważyć jego zakup.

Podsumowując

Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na własnym zdrowiu, zdrowiu innych, a nawet życiu. Inwestując w dobrą odzież, oraz obuwie robocze, zapewniamy sobie wygodne i bezpieczne warunki pracy, które są bardzo ważne i z pewnością przełożą się na jej efektywność.

Więcej informacji

Dostępną odzież roboczą znajdziesz na stronie https://www.bhpnawigator.com.pl/ – dowiedz się więcej

Sprawdź także

Dodaj komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *